Tramvay Kum İkmal Sistemleri

ileErdem

Tramvay Kum İkmal Sistemleri

Bu yazımızda sizlerle Eta Ekipman özel projelerinden olan, kum ikmal tesisleri hakkında paylaşım yapmak istedik. Günümüzde şehir içi ulaşımın ne kadar önemli olduğu ve sosyal hayatı ne kadar etkilediği herkesin malumu. Ulaşımı daha hızlı ve düzenli hale getirmek özellikle büyükşehir belediyelerinin öncelikli konularından olmak zorunda. Metro yatırımları çok daha maliyetli olduğundan, tramvaylar büyükşehir belediyeleri için daha kolay yatırım yapılabilir ulaşım araçları olarak karşımıza çıkıyor.

Hafif raylı sistem ulaşım araçları grubunda yer alan tramvayların “anti patinaj sistemi” olarak da adlandırabileceğimiz kum püskürtme düzenekleri bulunmaktadır. Bu sistemin amacı ray ve teker arasına girerek patinaja sebep olabilecek; yaprak, çimen, bitki benzeri istenmeyen malzemeler ile yağmurlu ve karlı havalarda raylarda oluşabilecek olumsuz koşulların önüne geçmektir. Patinajı ve uzayan fren mesafesini algılayan sistem otomatik olarak devreye girer ve teker bandajlarına kum püskürtmeye başlar. Tutunmayı kolaylaştıran grid kumdan yararlanılarak, teker ve ray arasında yataklama ve buna bağlı yol tutuş sağlanmaktadır. Güvenli seyahatin yanında yüksek maliyetli tekerlerin patinaj anında balans yapmasının da önüne geçmektedir.

Anti patinaj sistemi ile ilgili verilen bu bilgilerden sonra Eta Ekipman tarafından projelendirilen ve anahtar teslim kurulumunu yaptığımız, kum ikmal tesisleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Özellikle yağışlı havalarda ve sonbahar aylarında (dökülen yapraklar sebebi ile) yukarıda bahsedilen olumsuzluklar ile daha sık karşılaşılmakta ve tramvay üzerindeki kum depoları sık kullanıma bağlı olarak erken boşalmaktadır. Kum depoları boşaldıkça bakım atölyelerine çekilen tramvaylara burada kum ikmali yapılmaktadır. Tramvay sayısının az olduğu tesislerde personel yardımı ile yapılan bu uygulama tramvay sayılarının daha fazla olduğu tesislerde otomatik kum ikmal tesisleri kullanılarak daha pratik yapılmaktadır.

Stok silosu, big-bag boşaltma sistemi, dolum istasyonları, otomasyon panosu, basınçlı hava ekipmanları gibi ana ürün gruplarının kullanıldığı tramvay kum ikmal tesisleri onlarca tramvaya sahip hatlarda hızlı kum ikmal yapılmasını ve devamlılığı sağlamaktadır. PLC kontrollü çalışan sistemde operatör sadece dolum tabancasını kullanarak hızlı, güvenli ve zahmetsiz kum ikmali gerçekleştirebilmektedir. Yabancı sermayeli firmaların tekelinde olan bu sistemlere 2016 yılından itibaren yerli firma statüsünde muadil sistemler üretmekte ve kurulumlarını gerçekleştirmekteyiz. Kayseri (Kayseray), Antalya (Antray2 ve Antray 3) projelerimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eminönü-Alibeyköy hattı bakım atölyesinde kurulacak kum ikmal tesisi anahtar teslim kurulumu işi için müteahhit firma ile sözleşme imzalamış bulunuyoruz. Sistemle ilgili sunum dosyamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kum İkmal Tesisi Sunum Dosyası – Google drive link

Yazar hakkında

Erdem administrator

Bir cevap yazın