Santrifüj blower periyodik bakım

ileadmin

Santrifüj blower periyodik bakım

Pek çok farklı endüstri alanında, çeşitli uygulamalar için kullanılan santrifüj blowerler sessiz ve titreşimsiz çalışmaları, kolay ve az yer gerektiren montajları,  bakım ihtiyaçlarının düşük olması gibi nedenler sebebiyle,  Roots blowerlere göre çeşitli avantajlar içermektedir. Santrifüj blowerler her ne kadar bakım ihtiyaçları az olsa da , kullanıcılar bu ekipmanlara hiç bakılmayacak gibi bir yanılgıya ne yazık ki  sık sık düşmektedir. Halbuki yapılacak rutin kontrol ve bakımlar olası arızaların önüne geçmek için yeterlidir.  Santrifüj blowerlerde yapılması gereken bakım işlemi aşağıdaki başlıkları kapsar.


•    Filtre Temizliği : Santrifüj blowerler için en hayati aksesuar emiş filtresidir ve düzenli aralıklarla kontrol edilerek temizlenmesi ve gerektiği takdirde değiştirilmesi gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz haftada 1 emiş filtresinin kontrol edilerek temizlenmesi ve maksimum 1000 çalışma saattinde bir değiştirilmesidir.

•    Genel Temizlik : Ay’da bir motor fanında, blower üzerinde biriken toz ve  kirler temizlenmelidir.

•    Aksesuar Bakımı :  Ay’da bir tesisatta bulunan emniyet ventili, manometre, yol verme vanası vs. gibi aksesuarlar kontrol edilerek fonksiyonlarını  yerine getirip getirmedikleri kontrol edilmelidir.

•    Yağlama ve Rulmanlar : Santrifüj blowerler yağlanmaya ihtiyaç duymazlar ancak rulmanları ve rulmanlarla beraber keçe ve O-Ring’ler yaklaşık 20.000 çalışma saatinde bir değiştirilmelidir. Şayet gerekirse bu süre daha öne çekilebilir.

Yukarıdaki çok basit bakım ve temizlik kriterlerine uyulduğunda, santrifüj blowerinizi yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mapro santrifüj blowerlerle ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız…

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın