Santrifüj blower arıza ve çözümleri

ileadmin

Santrifüj blower arıza ve çözümleri

Küçük çaplı atıksu  arıtma tesislerinde, biyogaz tesislerinde ve diğer pek çok endüstriyel uygulamada gerek basınç gerek ise vakum üretme amaçlı kullanılabilen santrifüj blowerler fazla bakım gerektirmeyen, montajı ve işletmesi kolay cihazlar olmakla beraber, her endüstriyel üründe olduğu gibi zaman içerisinde gerek mekanik gerekse elektriksel arızalar meydana çıkabilir. Çalışmayan veya istenilen performansı vermeyen  santrifüj blowerinizi servisimize göndermeden önce aşağıdaki  hususları yeniden kontrol etmenizde fayda var.

Devreye alma esnasında,

Eğer santrifüj blowerinizi çalıştırmak istediğinizde, motor çalışmıyorsa, elektrik motoruna voltaj gelip gelmediğini kontrol edin, kontrol panosu ile elektrik motoru  bağlantılarının doğru yapıldığından emin olun.

Motor çalışmıyor ve sigortalar atıyorsa, sigortalar doğru boyutta seçilmemiş olabilir, sigortaları doğru sigortalar ile değiştirin. Elektrik motorunda kısa devre olabilir, elektrik motorunu değiştirin veya sarıma gönderin.  Kontrol panosu veya besleme kablosunda kısa devre olabilir, kısa devre olan yerde gerekli  onarımı yapın.
Motor çalışmıyor ve motor aşırı yük koruma rölesi açılıyorsa, santrifüj blower içerisinde aşırı miktarda toz veya yabancı madde olabilir. Santrifüj blowerin içerisindeki yabancı maddeleri temizleyin.  Emiş filtresini kontrol ederek gerekirse değiştirin.

Çalışma esnasında,

Basınca karşı çalışılan proseslerde; motor aşırı yük koruma rölesi devreye girerek motoru durduruyor ama blower fanı serbest bir şekilde dönüyorsa, çıkış basıncı blower azami çalışma basıncından daha yüksek olabilir. Bu durumda aşırı basınç koruma vanasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Boru hattı ve sistemi kontrol ederek tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin, eğer sistemde yoksa aşırı basınç koruma vanası kullanın. Santrifüj blower tasarım basıncını ve işletme basıncını kontrol ederek, blowerin işletme basıncınızda kullanılmaya uygun olduğundan emin olun. Santrifüj blowerin emdiği hava normalden daha az ise, emiş filtresi tıkanmış olabilir, kontrol ederek gerekirse yenisi ile değiştirin.

Vakuma karşı çalışılan proseslerde; motor aşırı yük koruma rölesi devreye girerek motoru durduruyor ama blower fanı serbest bir şekilde dönüyorsa, giriş vakum değeri santrifüj blower azami calışma basıncından daha yüksek olabilir. Bu durumda  aşırı vakum koruma vanasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Boru hattı ve sistemi kontrol ederek tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin, eğer sistemde yoksa aşırı vakum koruma vanası kullanın. Santrifüj blower tasarım vakum basıncını ve işletme vakum  basıncını kontrol ederek, blowerin işletme vakum basıncınızda kullanılmaya uygun olduğundan emin olun.Santrifüj blowerin emdiği hava normalden daha az ise, vakum filtresi tıkanmış olabilir, kontrol ederek gerekirse yenisi ile değiştirin.

Motor aşırı yük koruma rölesi devreye girerek motoru durduruyor, blower fanı serbest bir şekilde dönmüyor ve kilitlendiyse, motor rulmanları arızalanmış olabilir. Bloweri demonte ederek motor rulmanlarını yenisi ile değiştirin, çok ince bir zımpara ile, blower gövdesine veya fanına sıvanmış olabilecek yabancı maddeleri zımparalayın.

Motor aşırı yük koruma rölesi devreye girerek motoru durduruyor, blower fanı serbest bir şekilde dönmüyor ve kilitlendiyse, blower gövdesi ile fanı arasına yabancı bir madde sıkışmış olabilir. Bloweri demonte ederek yabancı maddeyi çıkarın, çok ince bir zımpara ile blower gövdesine veya fanına sıvanmış olabilecek yabancı maddeleri zımparaladıktan sonra emiş filtresini yenisi ile değiştirin.

Motor aşırı yük koruma rölesi devreye girerek motoru durduruyor, blower fanı serbest bir şekilde dönmüyor ve kilitlendiyse, ortam sıcaklığı çok yüksek(40°C üstü) olabilir. Santrifüj blowerin çalıştığı ortamın sıcaklığını düşürün.

Mapro blower ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız…

Yazar hakkında

admin administrator

2 yorum

blowerYayın tarihi12:23 pm - Mar 2, 2017

Blower ile ilgili yazınız için tebrik ederim. Güzel yazı olmuş.

Bir cevap yazın