Roots blower periyodik bakım

ileadmin

Roots blower periyodik bakım

Pozitif deplasmanlı blowerler ( Roots blower  ) pek çok endüstri alanında son derece yaygın olarak kullanılan ürünlerdir ve genelde 1 bar basınç ve 10,000 m3 kapasiteye kadar kullanılıyorlar. Konstrüksiyonları gereği son derece sağlam, uzun ömürlü makineler olmakla beraber, bakımlarının periyodik ve doğru bir şekilde yapılması, işletme ömürleri ve olası arızaların önüne geçmek için son derece önemli.

Bakımları zamanında yapılmayan roots blowerler arızalara son derece açık olmakla beraber, çıkabilecek sorun ve arızalar son derece ağır ve masraflı olabilir. Roots blowerlerin bakımında aşağıdaki hususlar düzenli olarak takip edildiğinde çok uzun yıllar makinenizden sorunsuz , masrafsız ve güvenilir hizmet alabilirsiniz.

Günlük Bakım : Yağ seviyesini her gün kontrol edin ve eksilme görüyorsunuz makineye yağ ekleyin. Makine çalışırken anormal ses ve titreşim olup olmadığını kontrol edin.

Haftalık Bakım : Emiş filtrelerini temizleyin. Tıkanmış emiş filtresi daha fazla enerji tüketimine neden olabileceği gibi, makinenin ısınmasına, basma kapasitesinin düşmesine, yağ miktarının düşmesine, neden olabilir.  Emniyet vanasını kontrol ederek, işlevini yerine getirdiğinden emin olun.

Aylık Bakım : Sisteminizde hava kaçağı, yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Yağı kontrol ederek gerekirse değiştirin. Kayış gerginliğini  kontrol ederek gerekirse kayışı sıkılaştırın.

Bunların dışında yaklaşık 1000- 1500 saatte  bir yağ değişimi, kullanıma göre 6 ay -1 yılda bir kayışların değişimi  ve 1-3 ayda bir emiş filtresi değişimi blowerin çok uzun yıllar size hizmet etmesini sağlayacaktır.

 Roots blower hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız!!!

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın