Multi Disk Burgu Pres Çamur Susuzlaştırma

ileErdem

Multi Disk Burgu Pres Çamur Susuzlaştırma

Eta Ekipman; fark yaratan teknolojileri sektöre sunmaya ve kullanıcılarla buluşturmaya devam ediyor. Bu yazımızda sizlere, yeni ürünümüz multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere atıksu deşarj öncesi susuzlaştırma prosesinden geçirilerek çamur keki elde edilir. Çamur susuzlaştırma prosesi adını verdiğimiz bu aşamada amaç atıksu içindeki katı maddenin kek halinde alınması ve katı maddesi süzülen atıksuyun deşarj edilmesidir. Bu proseste kullanılan ekipmanlara çamur susuzlaştırma ekipmanları adı verilmektedir. Çamur susuzlaştırma ekipmanları teknolojinin gelişmesine bağlı değişimler göstermiş ve bir çok farklı çamur susuzlaştırma ekipmanları bu proseslerde kendilerine yer bulmuştur. Filtre pres, belt pres, santrifüj dekantör… vb çamur susuzlaştırma ekipmanları günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan ve kullanım alanı bulan çamur susuzlaştırma ekipmanları olmuştur.

Peki multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanını diğerlerinden ayıran özellikleri, fark yaratan teknolojisi nedir? Şimdi sırayla bu özelliklerinden bahsedelim.

Multi-Disk-Burgu-Pres-1

Yukarıdaki akış şemasından da anlaşılacağı gibi diğer çamur susuzlaştırma ekipmanlarına, atıksu besleme yapabilmek için atıksu yoğunluğunun belirli seviyelere(% 1-2) kadar yükseltilmesi gerekmektedir. Bunun gerçeklemesi için arıtma tesisinde yukarıdaki şemada olduğu gibi durultma, yoğunlaştırma, çöktürme havuzları dizayn edilmek mecburiyetindedir. Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları kendi içinde yoğunlaştırma alanına sahip olduğu için ilaveten havuz maliyetlerine katlanma mecburiyetini ortadan kaldırmaktadır. Direkt olarak havalandırma havuzlarından susuzlaştırma ekipmanına atıksu beslenmesine olanak verir. (≤ %0,2 )

Böylelikle tesis ilk yatırım maliyetlerinden tasarruf edilirken, bu havuzlarda kullanılan tüm mekanik ekipmanların da ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyetlerinden tasarruf edilmiş olunacaktır. Bu havuzlarda ortaya çıkan koku problemi ortadan kalkarken, yine havuzlarda meydana gelen fosfor yükü de azalacaktır.

Multi Disk Burgu Pres Avantaj-2

Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları 2000 mg/lt ile 50.000 mg/lt arasındaki konsantrasyonda evsel atıksu, gıda, kesimhane, baskı-boyama, yağ, kimya, kağıt, deri, ilaç … vb sektörlerde sorunsuz hizmet verebilmektedir.

Multi Disk Burgu Pres Avantaj-3

Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları 24 saat otomatik çalışma esasına dayanır ve operatör kontrolüne ihtiyaç duymaz. Gün içinde bakım süreleri 5-10 dakikayı geçmemektedir. Teknolojisi gereği bakım ve temizlik için durmak zorunda kalan  ve operatör gerektiren diğer teknolojilere göre bu avantajı ile öne çıkmaktadır.

Multi Disk Burgu Pres Avantaj-4

Multi disk çamur susuzlaştırma ekipmanları, muadil diğer teknolojilere göre çok düşük işletme maliyetine sahiptir. 2-4 devir/dakika arasında helezon dönüş hızına sahiptir ve bu nedenle yüksek motor gücüne ihtiyaç duymaz. 0,1-0,01 kwh / kg-DS birim enerji tüketimi ile belt preslere göre 1/8, santrifüj dekantörlere göre ise 1/20 oranla daha az enerji tüketmektedir.

Düşük çalışma hızı nedeniyle hareketli parçaların aşınma süreleri oldukça uzun olmakta ve yedek parça ihtiyaç süresi uzamaktadır. Helezonla birlikte hareket eden hareketli diskler, sabit diskler ile arasında biriken çamuru kendiliğinden temizlediğinden su tüketimi diğer teknolojilere göre çok daha azdır. Düşük çalışma hızı nedeniyle gürültü seviyesi de asgari seviyededir.

Multi Disk Burgu Pres Avantaj-5

Multi disk burgu pres çamur susuzlaştırma ekipmanları işletme maliyetleri açısından kullanıcı dostudur. Halkalar arasındaki temassız boşluklar nedeni ile aşınma süreleri uzundur. Üzerinde yapılan modifikasyonlarla çamur işleme kapasitesi ile oynamak mümkündür. Birden fazla ünitenin bulunduğu seri bağlantılı susuzlaştırma ekipmanlarında olası ünite arızalarında ekipmanın tamamı devre dışı kalmaz. Arıza yapan ünite devre dışı bırakılarak diğer ünitelerle prosese devam edilebilir.

Multi disk çamur susuzlaştırma ekipmanları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız !

Yazar hakkında

Erdem administrator

Bir cevap yazın