On-off kontrollü kimyasal dozaj uygulaması

ileadmin

On-off kontrollü kimyasal dozaj uygulaması

Elektromanyetik dozaj pompalarında halen en yaygın olarak kullanılan dozlama şekli, sabit debi ile sürekli dozlamadır. Eğer dozlanması gereken kimyasalın sürekli olarak belli bir miktarda sisteme verilmesi gerekiyorsa basit on/off kontrollü dozaj pompaları kullanılabilir. Dozlama tesisatında ise bir seviye şalteri kullanmakta fayda var, böylece emme haznesindeki kimyasal bittiği zaman pompa otomatik olarak durdurularak kuru çalışmasının önüne geçilmiş olur. Üstteki diyagramda bulunan aksesuarlara ek olarak  ihtiyaca göre pompa çıkışında emniyet vanası, çok fonksiyonlu vana, puls sönümleyici vb ek aksesuarlar da kullanılabilir.

1- Enjeksiyon Vanası: Kimyasalın tesisata dozlanmasında kullanılır ve sadece akış varken açık durumdadır, genelde dozlama yapılacak borunun tam merkezine takılır, böylece dozlamanın mümkün olduğu kadar homojen olması sağlanır. Özellikle PVDF malzemeden yapılmış olması tercih edilir.

2- Çıkış Hortumu: PE, PVDF, gibi çeşitli malzemelerden üretilen çıkış hortumlarında eğer konsantre klor basılıyorsa hortum malzemesinin PVDF olması tercih edilir.

3- Güvenlik Şalteri: Acil durumlarda sistemi hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak için kullanılır.

4- Dozlama Pompası

5- Güç Kablosu

6-Hava Alma Hortumu: Pompa emiş hattında bulunan hava veya gazlaşan kimyasallar pompanın performansının düşmesine veya hiç çalışmamasına neden olabilir. Pompa üzerinde bulunan hava alma vanası yardımıyla emiş hattının içerisinde bulunan sıkışmış gazlar alınarak hava alma hortumu yardımıyla yeniden emme haznesine gönderilir.

7- Emiş Hortumu: PE, PVDF, gibi çeşitli malzemelerden üretilen emme hortumlarında eğer konsantre klor basılıyorsa hortum malzemesinin PVDF olması tercih edilir.

8- Seviye Şamandırası: Emme haznesinde kimyasal bittiği zaman otomatik olarak pompayı durdurarak pompanın kuruda çalışmasını engeller.

9-Emme Filtresi: PVDF olması tercih edilen emiş filtreleri, basılan kimyasal içerisinde bulunan katı parçacıkları filtre ederek, pompa içerisinde tıkanmalara yol açmasını engeller ve aynı zamanda pompa durdurulduğunda çek vana vazifesi görerek emiş hortumunun boşalmasını engeller.

Yazar hakkında

admin administrator

6 yorum

ZÜBEYDE DEMİRELYayın tarihi2:16 pm - Eyl 6, 2017

EMEC DOZAJ POMPASI FİYATINI ÖGRENEBİLİR MİYİM

Ahmet kocakYayın tarihi4:30 pm - Mar 23, 2018

Bu ürünle ilgili teknik bilgi ve çoklu alımda fiyat bilgisi alabilirmiyim

Eyup DağlıYayın tarihi8:45 am - Ara 28, 2018

İyı günler mavi emec klor pompasının prop una kalibrasyon için görsel video veya resim veya tarif mümkünse alabilirmiyim elimizde sıvı var. Şimdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın