Klordioksit ile dezenfeksiyon

ileErdem

Klordioksit ile dezenfeksiyon

Türkiye temsilciliğini yapmakta olduğumuz İtalyan EMEC firmasının üretimi olan klordioksit jeneratörlerimizin tanıtımını yapacağımız bu yazı dizisi öncesi, klordioksit kimyasalı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Sonrasında klordioksit jeneratörümüz ve çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

CLO2 Klordioksit

Klordioksit; bir klor ve iki oksijen atomu içeren kimyasal bir bileşiktir, oksitleyici özelliktedir ve bilinen en güçlü dezenfektanlardan biridir. Bakteri, virüs, mantar, yosun, parazit, küf, mayaların yok edilmesinde %100 başarı sağladığı kimyasal deneylerle ispatlanmıştır. Diğer kimyasallardan farklı olarak tüm patojenler, klordioksite elektron verme eğilimindedirler. Bununla birlikte sağlıklı dokular ve oksijenle beslenen mikroorganizmalar klordioksitten etkilenmezler.

Serbest radikal oluşturabilen tek biosit olan klordioksitin en önemli özelliği oldukça kararsız bir yapıda olmasıdır. Bu özellik klordioksitin patojenleri yok etmesindeki esas nedendir. Klordioksit molekülleri sürekli olarak ek bir elektron arayışı içindedir. Klordioksit takviyesi yapılan proseste; mikro organizmalarla karşılaştığı zaman, oksijen ile beslenen yararlı mikroorganizma değil ise hücre duvarından 5 elektron alır. Hücre duvarına onarılması mümkün olmayan bir zarar verip hücre çekirdeğine doğru difüze olur. Hücre çekirdeğinde de aynı yıkımı neden olan klordioksit, mikroorganizmanın lizis yoluyla ölümüne neden olur. Böylelikle mikroorganizmaların dezenfektana karşı bağışıklık geliştirerek mutasyona uğramalarına olanak tanımaz.

Klordioksit, 1915’ten itibaren içme suyu dezenfektanı olarak kullanılmaktadır.  Avrupa’ da Brüksel, Zürih, Duesseldorf, Berlin ve Viyana gibi çok sayıda şehirlerin su kaynaklarının dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. 1944’de ABD’de, 1985’de AB’de, 1988’de Japonya’da, 1987’de Birleşik Krallık ‘da , 2005’de Çin’de içme suyu dezenfeksiyon ürünü olarak kabul görüp kullanılmaya başlamıştır. WHO (Dünya sağlık örgütü) klordioksiti içme suyu dezenfektanı olarak 1992 yılında onaylamıştır. EPA (Amerika çevre koruma ajansı) ve USDA tarafından ise klor yerine onaylanmış çevre ve insan dostu, anti kanserojen su dezenfektanıdır.

Yazar hakkında

Erdem administrator

Bir cevap yazın