Hortum pompa roller-shoes teknoloji kıyaslama

ileErdem

Hortum pompa roller-shoes teknoloji kıyaslama

Bir önceki yazımızda hortum pompaların pozitif deplasmanlı pompalara göre avantajlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Ragazzini hortum pompaların diğer hortum pompalara göre avantajları üzerinde duracağız. Üzerinde duracağımız en önemli avantaj kuşkusuz roller ve pabuç teknolojisi mukayesesi olacaktır. Bu iki teknolojiyi kıyasladığımızda roller teknolojinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Roller dizayn; Ragazzini hortum pompaları diğer imalatçılardan ayıran en büyük farklardan birisidir. Bu teknolojinin kullanıldığı hortum pompalarda akışkanın temas ettiği pompa hortumu roller dediğimiz tekerlekler ile sıkıştırılarak transfer gerçekleştirilir. Roller teknolojide hortum ile roller arasında sürtünme kaybını azaltmak için özel silikon bazlı gres kullanılır. Bu teknolojiye sahip olmayan firmalarda ise aynı sıkıştırma işlemi için shoes(pabuç) teknoloji kullanılmaktadır. Pabuç teknoloji hortum pompalarda pompa gövdesi yarı seviyeye kadar özel silikon yağ ile doldurulmakta ve sürtünme bu şekilde azaltılmaya çalışılmaktadır. Pabuçların hortum üzerine yaptığı baskı çok daha fazla olduğu için hortum üzerindeki deformasyon daha kısa sürelerde gerçekleşmektedir.

Bakım kolaylığı; pabuç teknoloji hortum pompalarda olası hortum yırtılması veya diğer arızalara müdahale edebilmek için operatörün pompa gövdesi içindeki yağı tamamen boşaltması ve gövdeyi temizlemesi gerekmektedir. Bu hem zahmetli hem de servis süresi uzun bir işlemdir.

Arıza tespit; pabuç teknoloji hortum pompalarda hortum yırtıldığında transfer edilen akışkan silikon yağa karışmaktadır. Bu nedenle hortumun yırtıldığını anlamak için renk farkını ölçen özel sensörler kullanılarak hortum arızası tespit edilebilmektedir. Bu sensörler de ek maliyet anlamına geliyor. Roller teknoloji hortum pompalar da ise hortum arızası çıplak gözle fark edilebileceği gibi pompa gövdesine yerleştirilen basit ve düşük maliyetli bir seviye sensörü ile tespit edilerek pompa otomatik olarak durdurulmaktadır.

İşletme maliyeti; pabuç teknoloji hortum pompalarda her bir hortum değişiminde, transfer edilen akışkan pompa gövdesi içindeki yağa karışmış olacağı için yenisi ile değiştirilmesi gerekecektir. Özellikle büyük kapasite pompalarda pompa gövdesi büyüklüğüne bağlı olarak kullanılan yağ miktarı da artacağı için kullanıcılara ek maliyet yansıyacaktır.

Güvenli transfer; roller teknoloji hortum pompalarda olası hortum arızalarında transfer edilen akışkana yabancı madde karışması gibi bir risk yoktur. Pabuç teknoloji hortum pompalarda ise gövde içerisindeki silikon yağın transfer edilen akışkana karışması riski her zaman mümkündür.

Enerji maliyeti; Roller teknoloji hortum pompalarda hortum ile roller arasındaki sürtünme kaybı pabuç teknolojiye göre daha düşüktür. Bu nedenle aynı kapasite ve basınç değerlerindeki iki farklı dizayn pompa arasında roller teknoloji pompaların motor gücü daha düşük olmaktadır. Böylelikle daha düşük enerji ile aynı transferi gerçekleştirmek mümkündür.

Yazar hakkında

Erdem administrator

2 yorum

SerdalYayın tarihi5:09 pm - Eyl 20, 2018

Deterjan ve parlatıcı için silikonlu hortuma ihtiyacım var

    ErdemYayın tarihi9:33 am - Eyl 21, 2018

    Serdal Bey merhaba,

    Firmamız sadece Ragazzini marka hortum pompalar için yedek hortum tedarik etmektedir. Ürün gamımızda sizlerin talep ettiği hortumlardan bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın