Ragazzini hortum pompa avantajları

ileErdem

Ragazzini hortum pompa avantajları

Hortum pompalar  farklı birçok endüstri alanında kullanılan ağır hizmet tipi pompalar olmayı başarmıştır. Özellikle viskoz, aşındırıcı, yapışma özelliği olan, katı partiküllü vb. akışkanlarda hortum pompalar diğer pozitif deplasmanlı pompalara göre çok daha iyi neticeler vermektedir. Bu başarıyı elde etmelerindeki başlıca nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kendinden emiş özelliği sayesinde, viskoz akışlar da dahil transfer edeceği akışkanı bir çok pozitif deplasmanlı pompadan farklı olarak hortum pompa emiş haznesine rahatlıkla vakumlayabilir. Böylelikle akışkanı pompa haznesine besleyebilmek için, tanktan veya emiş yapılacak havuzdan daha aşağı bir kota konumlandırmak zorunda kalmazsınız. -9.5 metre negatif emiş özelliğine sahiptir. (su)

Kuru çalışma özelliği ile transfer edilen akışkanın pompa haznesine ulaşmadığı durumlarda çalışması hortum pompa veya aksamlarına zarar vermez. Transfer edilen akışkan pompa içinden geçerken aynı anda soğutma da yaptığı için transferin durduğu anlarda pompanın çalışıyor olması diğer pozitif deplasmanlı pompalarda ciddi arızalara neden olmaktadır. Hortum pompalar ise akışkanın pompaya ulaşmadığı anlarda dahi çalışması pompa veya aksamlarına zarar vermez.

Çift yönlü çalışma özelliği sayesinde pompa emiş-basma hatlarında değişiklik yapmadan aynı hatta iki yönlü çalışabilmektedir. Proses gereği akışkanın aynı hatlarda farklı yönlere transfer edilmesi gereken durumlarda hortum pompa, motor yönü değiştirilmek suretiyle çift yönlü kullanılabilmektedir.

Salmastrasız dizayn özelliği ile akışkan pompa içerisinde herhangi bir sızdırmazlık elamanına ihtiyaç duymadan sadece hortum ile temas ederek transfer edilebilmektedir. Bu özelliği ile özellikle aşındırıcı veya yapışma özelliği gösteren akışkanlarda salmastra kaynaklı arızaların kesin olarak önüne geçilmektedir.

İşletme maliyeti diğer pozitif deplasmanlı pompalar ile kıyaslandığında çok düşüktür. Hortum pompalarda akışkan sadece hortum ile temas ederek akışkan transfer sağlandığı için farklı bir yedek parça maliyetine katlanmak zorunda kalmazsınız. Hortum pompa çalışma hızları akışkan özelliklerine göre değişmekle birlikte 60-70 rpm hızları aşmadığı için pompa hortumu ömrü de oldukça uzun olmaktadır.

Katı partikül geçirgenliği en yüksek olan pompa tiplerinden biri hortum pompalardır. Bilindiği üzere transfer edilen akışkan içinde katı partikül oranı ve büyüklüğü arttıkça akışkanın transferi daha güç hale gelmektedir. Diğer pozitif deplasmanlı pompalarda tıkanma ve yedek parça ömründe ciddi sıkıntılara yol açan bu durum hortum pompalarda asgari problem yaratmaktadır. Akışkan hortum içinde itilerek transfer edildiği için sürtünme azalmakta ve buna bağlı olarak yedek parça ömrü de çok daha uzun olmaktadır.

Akışkana özel hortum seçenekleri ile Ragazzini hortum pompalar transfer edilen akışkanın özelliklerine göre, 7 farklı hortum malzemesi ile en uygun seçimleri yaparak doğru ekipman kullanımını garanti eder.

Kolay bakım özelliği sayesinde Ragazzini hortum pompalar olabilecek arızalara en kısa sürede müdahale edebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Böylelikle diğer pozitif deplasmanlı pompalara göre çok daha kısa sürede servis verilebilir özelliktedir.

Kaçak dedektörü özelliği ile olası hortum yırtılması gibi istenmeyen bir durumda sensör bu durumu fark eder ve operatöre uyarı vererek pompayı durdurur. Böylelikle hem arızanın hemen fark edilmesi mümkün olur, hem de pompa bu şekilde daha fazla çalıştırılmayarak daha büyük arızaların yaşanmasının önüne geçilir.

Yazar hakkında

Erdem administrator

Bir cevap yazın