Havalı pompa negatif emiş mesafesi-performans ilişkisi

ileErdem

Havalı pompa negatif emiş mesafesi-performans ilişkisi

Havalı pompa performansını belirleyen yazı dizimize, negatif emiş mesafesinin havalı pompa performansına olan etkisini açıklamaya çalışacağımız bu makale ile devam ediyoruz. Bilindiği gibi havalı pompalar pozitif deplasmanlı pompa modellerinin çoğundan farklı olarak güçlü emiş kabiliyetine sahip pompalar olarak öne çıkmaktadır. Bu özellikleri havalı pompaları birçok proseste seçim nedeni yapmaktadır. Transfer edilecek akışkan, her zaman kendi cazibesi ile akarak pompaya  gelmemekte ve pompanın akışkanı kendisine vakumlayabilmesi beklenmektedir.

İşte bu noktada havalı pompalar emiş çaplarına göre değişmekle birlikte 7 metre mesafeye kadar negatif emiş yapma kabiliyetleri ile karşımıza çıkmaktadır. Proses için negatif emiş mesafesi ile kullanılacak havalı pompanın örtüşüp örtüşmediği pompa performans eğrilerinden kontrol edilmelidir. Buraya kadar yazdıklarımız, kullanıcıların çoğunun daha önce tecrübe ettiği bilgiler aslında. Kullanıcıların çoğunun öngöremediği durum ise negatif emiş mesafesinin havalı pompa performansına olan etkisi. Aşağıdaki tablo üzerinden negatif emiş mesafesinin performansa olan etkisini açıklamaya çalışalım.

Havali pompa negatif emis-performans

Yukarıdaki tablo incelendiğinde negatif emiş mesafesinin havalı pompa performansında sebep olduğu kayıplar daha iyi anlaşılacaktır. Emiş mesafesi arttıkça, havalı pompa performansındaki kayıp da doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu bilgileri bir örnek ile açıklamakta fayda var.

1 ½ ʺ bağlantı çapına sahip 500 lt/dak. kapasiteli bir havalı pompa  için verilen bu kapasite değeri, akışkanın 20 °C su olduğu ve pompa emiş haznesine kendi cazibesi ile geldiği performans testleri ile elde edilmektedir. Şimdi bu pompanın 2 metre negatif emiş mesafesinden vakum yapmak zorunda olduğunu düşünelim. Tablo incelendiğinde bu mesafeden emiş yapan havalı pompanın % 10 kayıp yaşadığı anlaşılmaktadır. Emiş mesafesi 6 metreye çıktığında yaşanan kayıp % 30 olmaktadır. Yani havalı pompa 350 lt/dak. kapasiteye düşecektir. Kullanıcılar ise genellikle emiş yapmayı başardığı taktirde havalı pompanın performansının değişmeyeceği kanısında olduklarından, proses bilgilerini göz ardı ederek sadece havalı pompa performans testlerindeki değerleri baz alarak seçim yapmaktadırlar. Yine unutulmaması gereken bir diğer bilgi ise yukarıda verdiğimiz performans kaybı bilgilerinde sadece negatif emiş mesafesi dikkate alınmış, transfer edilen akışkanın viskozitesi göz ardı edilmiştir. Bir sonraki makalemizin konusu akışkan viskozitesinin havalı pompa performansına etkisi olacaktır.

Yazar hakkında

Erdem administrator

Bir cevap yazın