Category Archive Blowerler

ileErdem

Biyogaz blower montaj hatası

Gelişen teknoloji ve nüfus artışı beraberinde enerjiye olan ihtiyacı da arttırmaktadır.  Bu durum tüketilebilir enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini arttırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklardan biri olan biyogaz, organik atıkların işlenmesi elde edilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda biyogaz sektörüne çok ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Kurulan tesislerden üretilen enerjinin devlet teşvikli alım garantisi sunuyor olması yatırımcıların ilgisini bu ve benzeri sektörlere yöneltmiştir.

Hızlı gelişen bu sektör birçok işletme problemlerini de beraberinde getirmiştir. Prosese ve biyogaza yabancı kişilerin yönetiminde onlarca tesis verimlilikten çok uzak ve proje değerlerinin altında üretim değerleri ile yola devam etmektedir. Hal böyle olunca yatırımın kendisini geri ödemesi planlanandan çok daha uzun zaman almaktadır.

Yine birçok tesiste; prosese uygun olmayan, gerekli standartları taşımayan, amaca uygun seçilmemiş, hatalı kullanılan yüzlerce ekipman bulunmaktadır. Belirtilen sebeplerden ötürü bu tesislerde periyodik bakım dışında arızalar yaşanmakta ve buna bağlı olarak üretim kayıpları yaşanmaktadır.  Sözü çok uzatmadan Türkiye temsilcisi olduğumuz İtalya menşei, Mapro biyogaz blowerlerinde hatalı kullanım sonucu ortaya çıkan arızalardan bahsetmek istiyoruz. Bu yazımızda blower montajında yapılan hatalara bağlı olarak ortaya çıkan problemler üzerinde duracağız. Bir sonraki yazımızda ise biyogaz hattında yapılan hatalara bağlı olarak ortaya çıkan problemlere değineceğiz.

Bilindiği üzere gerek santrifüj gerekse roots blowerler, transfer esnasında gövde içinde sıkıştırarak gazı basınçlandırmaktadır. Fan/Lobe ile gövde arasında sıkışan gazın sıcaklık değeri de (∆T) yükselmektedir. Blower devri, akışkan giriş sıcaklığı, proses basıncına bağlı olarak ∆T değeri değişmektedir. Aşağıdaki görsellerde bir proje kapsamında üretici tarafından seçilen biyogaz blower modelinin değerleri paylaşılmıştır. Görüleceği üzere 45°C de blowere giren biyogaz, 85°C ile blowerden çıkmakta ve ∆T 40°C olmaktadır.

Görselleri incelemeye devam ettiğimizde biyogaz hattında yaşanacak olası basınç dalgalanmalarında bloweri korumak için kullanılan güvenlik valfinin, biyogaz çıkış hattından tekrar emiş hattına saplandığı görülmektedir. Gaz motorlarının beslemesinde kullanılan biyogaz blowerleri için bu montaj dizaynı kesinlikle hatalı bir montaj dizaynı olmuştur. Bu dizayn sonucunda, hattaki basınç değerinin yükseldiği anlarda güvenlik valfi açılacak ve 85°C sıcaklığa ulaşan biyogazı tekrar blower emiş ağzına verecektir. Normal giriş sıcaklığından daha yüksek sıcaklık değerine ulaşan gaz, blower içinde tekrar ısınacak ve çok daha yüksek bir sıcaklık değeri ile blowerden çıkacaktır. Çıkış basıncında yaşanacak dalgalanma sıklığı ve süresine bağlı olarak blower gövdesinin aşırı ısıya bağlı olarak yanması kaçınılmaz bir sondur. Yine güvenlik valf ayarının doğru yapılmamış olması veya arızası durumlarında benzer sonuçla karşılaşılacaktır.

Bu gibi hatalara bağlı problemler yaşamamak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Biyogaz blowerleri çıkış hattında mutlaka biyogaz prosesine uygun dijital basınç sensörleri kullanılmalıdır. Bu sensörlerlerden gelen basınç bilgileri blower panosuna aktarılmalı ve blowerler motor sürücü yardımıyla oransal olarak sürülmelidir. Böylece blowerin normalin üstünde basınç değerine çıkması engellenmiş olur.
  • Güvenlik valfi bağlantısı için ise iki opsiyon vardır. Blower çıkış hattından yakma bacasına (flyer) hat çekilir. Güvenlik valfi basınç yükseldiği anda biyogazı flyer üniteye gönderir ve gaz yakılır. Diğer seçenek ise blower çıkış hattından chiller ünite eşanjör girişine hat çekilir. Basınç yükseldiği anda gaz eşanjörde soğutularak blowere tekrar ulaşır.
  • Blower çıkış hattına takılacak, biyogaz prosesinde kullanmaya uygun özellikte sıcaklık sensörü faydalı olacaktır. Herhangi bir sebeple biyogaz sıcaklık değeri normalin üzerinde yükselirse, sensör kontrol panosu üzerinden operatörü uyaracaktır.

Yukarıda bahsedilen küçük dizayn hataları çok yüksek enerji ve iş kaybına sebep olmaktadır. Planlı bakımlar dışında durmaya tahammülü olmayan bu tesislerde ekipman bazlı problem yaşamamak için yetkili servisler ile görüşerek sağlıklı çalıştıklarından emin olmak gerekmektedir.

 

ileErdem

Anadolu Etap turbo blowerler devreye alındı

Eta Ekipman, Neuros turbo blower Türkiye referanslarına bir yenisini daha ekledi. Anadolu Grubuna bağlı grup şirketlerden biri olan, meyve suyu sektörü global tedarikçilerden, Anadolu Etap firması da artık referanslarımız arasında yer alıyor. Anadolu Etap, atıksu arıtma tesisinde revizyona gitme kararı aldıktan sonra firmamızca toplam havalandırma verimliği çalışmasına başlanmış ve atıksu arıtma tesisi için azami verimliliği sağlayacak ekipmanların seçimleri yapılmıştır.

Devamını oku

ileErdem

Hayrabolu AAT turbo blower testleri yapıldı

Ergene projesi kapsamında yapımına devam edilen atık su arıtma tesislerinin inşaatları bittikçe Eta ekipman proje kapsamında tedariğini üstlendiği ekipmanların teslimatını yapmaya ve test çalışmalarını sürdürmeye tüm hızıyla devam ediyor. Atıksu arıtma tesisi havalandırma havuzlarında kullanılacak Neuros turbo blowerlerin teslimatı bir süre önce gerçekleştirilmişti. Her biri 1150 m³/saat kapasite-700 mbar basınç değerinde çalışacak 5 adet Neuros NX 50 turbo blowerlerin, montaj sonrası kuru testleri de başarı ile tamamlanmış ve devreye alınmak için atık su arıtma tesisinin faaliyete geçeceği günü beklemeye başlamıştır.

Devamını oku

ileErdem

Akkök Yalova AAT tesisi turbo blower testleri yapıldı

Akkök Holdinge bağlı; Ak-Kim Kimya, Aksa Akrilik ve DowAksa tesislerinin evsel ve endüstriyel atık sularının arıtılması amacıyla kurulması kararlaştırılan ve 07.08.2014 tarihinde temelleri atılan atıksu arıtma tesisinde kullanılacak Neuros hava yataklı turbo blowerlerimizin mekanik montajları tamamlandı. 15.000 m³/gün atık suyu arıtma kapasitesinde dizayn edilen atık su arıtma tesisi için, proje firmasının kapasite seçimleri doğrultusunda 3 adet 10.000 m³/saat kapasite ve 750 mbar NX350 CO70 model hava yataklı turbo blower Eta Ekipman tarafından tedarik edilmiştir.

Devamını oku

ileErdem

Pınarhisar AAT turbo blower testleri yapıldı

Kırklareli ili Pınarhisar ilçesine ait evsel nitelikli atıksuların arıtılarak, Tekke deresine deşarjını öngören atıksu arıtma tesisi projesi kapsamında kullanılacak olan havalandırma havuzu turbo blowerlerin montajı tamamlanarak, testleri firmamız tarafından yapıldı. Kuru ve sulu testleri başarı ile tamamlanan neuros turbo blowerler tam kapasite çalışmak için tesisin faaliyete geçeceği günü bekliyor.

hava yatakli turbo blowerhava yatakli turbo blower2 hava yatakli turbo blower3hava yatakli turbo blower4

ileErdem

Malkara AAT turbo blower testleri yapıldı

Tekirdağ ili Malkara ilçesine ait evsel nitelikli atıksuların arıtılarak, Beşyalak deresine deşarjını öngören atıksu arıtma tesisi projesi kapsamında kullanılacak olan havalandırma havuzu turbo blowerlerin montajı tamamlanarak, testleri firmamız tarafından yapıldı. Eta ekipman ve müteahhit firma arasında yapılan sözleşme gereği ergene havzası projesinde kullanılacak olan toplamda 35 adet hava yataklı turbo blower işinin ilk devreye alma aşaması da böylelikle başarıyla gerçekleştirilmiş oldu. Aynı proje kapsamında kullanılacak olan toplamda 11.500 adet EDI marka havalandırma havuzu disk difüzörleri, 28 adet roots blower ve 20 adet Sydex mono pompalar da yine Eta Ekipman tarafından tedarik edilecek ve tesislerde sırayla devreye alınacaktır.

Devamını oku

ileErdem

Turbo tip hava körükleri Ergene havzasında çalışacak

Ergene Havzası içerisinde bulunan Tekirdağ ilinin Saray, Muratlı, Hayrabolu ve Malkara ilçeleri ile Kırklareli’ne bağlı Babaeski ve Pınarhisar ilçelerinin evsel atıksuyunun arıtılması çalışmaları bağlamında planlanan atıksu arıtma tesislerinin inşaatında sona gelinmek üzere…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü’nün, “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında bulunan 6 evsel atıksu arıtma tesisi yapım işi 28 Mayıs 2013 tarihinde Devlet Su İşleri ile imzalandı ve 6 Haziran 2013 tarihinde de tesislerin inşaatına başlandı.Eta ekipman olarak havalandırma havuzlarında kullanılmak üzere Hava Yataklı Turbo Blowerleri  tesislerin inşaatını üstlenen müteahhit firmalara tedarik etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ergene havzasına yeniden hayat verecek bu projede; müteahhit firmalar tarafından havalandırma havuzları oksijen ihtiyacının karşılaması için NEUROS hava yataklı turbo blowerler tercih edilmiş olup, farklı kapasite ve basınç değerlerinde çalışacak toplamda 30 adet  turbo blower ile atıksuyun ihtiyaç duyduğu oksijen azami verimlilik ile sağlanacaktır.

Devamını oku

ileErdem

Demo turbo blower çalışması

Hava yataklı turbo blowerler hakkındaki ilk yazımızda sizlere turbo blower teknolojisi ve getirdiği yenilikler ile ilgili bir girizgah yapmıştık. Roots blowerlere oranla avantajlarından bahsetmiş ve ne gibi yenilikler getirdiği üzerinde durmuştuk.İşte bu yenilikleri kullanıcılara aktarmaya başladığımız şu günlerde bir çok tesis tarafından yeni nesil hava yataklı turbo blowerler çok ciddi bir rağbet görmeye başladı. Gerek mevcut roots blowerlere oranla %30-40’ı bulan enerji tasarrufu, gerek sessiz çalışma özelliği, gerekse düşük bakım maliyetleri nedeniyle tercih sebebi oldular. Eta Ekipman olarak Neuros marka hava yataklı turbo blowerler ile Türkiye’de açık ara pazar lideri durumundayız. Sizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve güvenden dolayı teşekkür ederiz.

Devamını oku

ileadmin

Santrifüj blower seçiminde dikkat edilecek hususlar

Atıksu arıtma tesislerinde gerek dengeleme, gerekse havalandırma havuzlarında yaygın olarak kullanılan santrifüj blowerlerin seçimi, sistemin sağlıklı ve uzun süreli işletilebilmesi için son derece önemlidir. Santrifüj blowerler isimlerinden de anlaşılacağı üzere santrifüj kuvvetin yardımıyla transfer edilen gazı sıkıştırarak basınçlandırır. Devamını oku

ileadmin

Mapro biyogaz blower seçimi

Son yıllarda ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin sayısının artmasıyla birlikte kendi enerjisini üretebilen tesisler de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Atıksudan elde edilen biyogazın tesis içerisinde transferi için yaygın olarak biyogaz blowerleri kullanılırken, ne yazık ki kimi zaman bu gazın ne kadar yanıcı ve korozif olduğu ihmal edilebiliyor.  Biyogaz bloweri seçerken ürünün tam olarak istenen şartlar altında güvenli ve sürekli çalışabilmesi için bir takım noktalara özellikle dikkat etmek gerekiyor.  Pek çok kullanıcı dışarıdan baktığı zaman normal bir blower ile biyogaz bloweri arasında görsel çok büyük bir farklılık görmediği için biyogaz blowerlerin sıradan blowerler olduğu yanılgısına düşebiliyor. Aralarında ki temel farklılıklara gelince; Devamını oku