Etiket arşivi Mapro

ileErdem

Biyogaz blower montaj hatası

Gelişen teknoloji ve nüfus artışı beraberinde enerjiye olan ihtiyacı da arttırmaktadır.  Bu durum tüketilebilir enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini arttırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklardan biri olan biyogaz, organik atıkların işlenmesi elde edilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda biyogaz sektörüne çok ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Kurulan tesislerden üretilen enerjinin devlet teşvikli alım garantisi sunuyor olması yatırımcıların ilgisini bu ve benzeri sektörlere yöneltmiştir.

Hızlı gelişen bu sektör birçok işletme problemlerini de beraberinde getirmiştir. Prosese ve biyogaza yabancı kişilerin yönetiminde onlarca tesis verimlilikten çok uzak ve proje değerlerinin altında üretim değerleri ile yola devam etmektedir. Hal böyle olunca yatırımın kendisini geri ödemesi planlanandan çok daha uzun zaman almaktadır.

Yine birçok tesiste; prosese uygun olmayan, gerekli standartları taşımayan, amaca uygun seçilmemiş, hatalı kullanılan yüzlerce ekipman bulunmaktadır. Belirtilen sebeplerden ötürü bu tesislerde periyodik bakım dışında arızalar yaşanmakta ve buna bağlı olarak üretim kayıpları yaşanmaktadır.  Sözü çok uzatmadan Türkiye temsilcisi olduğumuz İtalya menşei, Mapro biyogaz blowerlerinde hatalı kullanım sonucu ortaya çıkan arızalardan bahsetmek istiyoruz. Bu yazımızda blower montajında yapılan hatalara bağlı olarak ortaya çıkan problemler üzerinde duracağız. Bir sonraki yazımızda ise biyogaz hattında yapılan hatalara bağlı olarak ortaya çıkan problemlere değineceğiz.

Bilindiği üzere gerek santrifüj gerekse roots blowerler, transfer esnasında gövde içinde sıkıştırarak gazı basınçlandırmaktadır. Fan/Lobe ile gövde arasında sıkışan gazın sıcaklık değeri de (∆T) yükselmektedir. Blower devri, akışkan giriş sıcaklığı, proses basıncına bağlı olarak ∆T değeri değişmektedir. Aşağıdaki görsellerde bir proje kapsamında üretici tarafından seçilen biyogaz blower modelinin değerleri paylaşılmıştır. Görüleceği üzere 45°C de blowere giren biyogaz, 85°C ile blowerden çıkmakta ve ∆T 40°C olmaktadır.

Görselleri incelemeye devam ettiğimizde biyogaz hattında yaşanacak olası basınç dalgalanmalarında bloweri korumak için kullanılan güvenlik valfinin, biyogaz çıkış hattından tekrar emiş hattına saplandığı görülmektedir. Gaz motorlarının beslemesinde kullanılan biyogaz blowerleri için bu montaj dizaynı kesinlikle hatalı bir montaj dizaynı olmuştur. Bu dizayn sonucunda, hattaki basınç değerinin yükseldiği anlarda güvenlik valfi açılacak ve 85°C sıcaklığa ulaşan biyogazı tekrar blower emiş ağzına verecektir. Normal giriş sıcaklığından daha yüksek sıcaklık değerine ulaşan gaz, blower içinde tekrar ısınacak ve çok daha yüksek bir sıcaklık değeri ile blowerden çıkacaktır. Çıkış basıncında yaşanacak dalgalanma sıklığı ve süresine bağlı olarak blower gövdesinin aşırı ısıya bağlı olarak yanması kaçınılmaz bir sondur. Yine güvenlik valf ayarının doğru yapılmamış olması veya arızası durumlarında benzer sonuçla karşılaşılacaktır.

Bu gibi hatalara bağlı problemler yaşamamak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Biyogaz blowerleri çıkış hattında mutlaka biyogaz prosesine uygun dijital basınç sensörleri kullanılmalıdır. Bu sensörlerlerden gelen basınç bilgileri blower panosuna aktarılmalı ve blowerler motor sürücü yardımıyla oransal olarak sürülmelidir. Böylece blowerin normalin üstünde basınç değerine çıkması engellenmiş olur.
  • Güvenlik valfi bağlantısı için ise iki opsiyon vardır. Blower çıkış hattından yakma bacasına (flyer) hat çekilir. Güvenlik valfi basınç yükseldiği anda biyogazı flyer üniteye gönderir ve gaz yakılır. Diğer seçenek ise blower çıkış hattından chiller ünite eşanjör girişine hat çekilir. Basınç yükseldiği anda gaz eşanjörde soğutularak blowere tekrar ulaşır.
  • Blower çıkış hattına takılacak, biyogaz prosesinde kullanmaya uygun özellikte sıcaklık sensörü faydalı olacaktır. Herhangi bir sebeple biyogaz sıcaklık değeri normalin üzerinde yükselirse, sensör kontrol panosu üzerinden operatörü uyaracaktır.

Yukarıda bahsedilen küçük dizayn hataları çok yüksek enerji ve iş kaybına sebep olmaktadır. Planlı bakımlar dışında durmaya tahammülü olmayan bu tesislerde ekipman bazlı problem yaşamamak için yetkili servisler ile görüşerek sağlıklı çalıştıklarından emin olmak gerekmektedir.

 

ileadmin

Santrifüj blower seçiminde dikkat edilecek hususlar

Atıksu arıtma tesislerinde gerek dengeleme, gerekse havalandırma havuzlarında yaygın olarak kullanılan santrifüj blowerlerin seçimi, sistemin sağlıklı ve uzun süreli işletilebilmesi için son derece önemlidir. Santrifüj blowerler isimlerinden de anlaşılacağı üzere santrifüj kuvvetin yardımıyla transfer edilen gazı sıkıştırarak basınçlandırır. Devamını oku

ileadmin

Santrifüj blower periyodik bakım

Pek çok farklı endüstri alanında, çeşitli uygulamalar için kullanılan santrifüj blowerler sessiz ve titreşimsiz çalışmaları, kolay ve az yer gerektiren montajları,  bakım ihtiyaçlarının düşük olması gibi nedenler sebebiyle,  Roots blowerlere göre çeşitli avantajlar içermektedir. Santrifüj blowerler her ne kadar bakım ihtiyaçları az olsa da , kullanıcılar bu ekipmanlara hiç bakılmayacak gibi bir yanılgıya ne yazık ki  sık sık düşmektedir. Halbuki yapılacak rutin kontrol ve bakımlar olası arızaların önüne geçmek için yeterlidir.  Santrifüj blowerlerde yapılması gereken bakım işlemi aşağıdaki başlıkları kapsar.

Devamını oku

ileadmin

Santrifüj blower arıza ve çözümleri

Küçük çaplı atıksu  arıtma tesislerinde, biyogaz tesislerinde ve diğer pek çok endüstriyel uygulamada gerek basınç gerek ise vakum üretme amaçlı kullanılabilen santrifüj blowerler fazla bakım gerektirmeyen, montajı ve işletmesi kolay cihazlar olmakla beraber, her endüstriyel üründe olduğu gibi zaman içerisinde gerek mekanik gerekse elektriksel arızalar meydana çıkabilir. Çalışmayan veya istenilen performansı vermeyen  santrifüj blowerinizi servisimize göndermeden önce aşağıdaki  hususları yeniden kontrol etmenizde fayda var.

Devamını oku

ileadmin

Yeni Mapro CL 820 HS serisi santrifüj blower

Mapro International çıkardığı  yeni  HS serisi blower CL 820 HS ile ürün aralığını genişletti.  7.5 ve 11 kW elektrik motorlarına sahip CL 820 serisi blowerler 600 mbar basınç, 550 m3/saat kapasiteye kadar kullanılabiliyorlar. Diğer tüm HS serisi blowerlerde olduğu gibi son derece sessiz ( 77 – 80 dbA ) çalışan 820 serisi çift kademeli blower  2.5” giriş ve çıkışlara sahip ve standart olarak emiş filtresiyle beraber son kullanıcılara teslim ediliyor. Daha fazla bilgi almak için tıklayınız

 

ileadmin

Elektrik Motorlarında Koruma Sınıfı IP Nedir ?

Motor Koruma Sınıfı, biz mühendislerin günlük hayatında pek çok kez karşılaştığı, bir elektrik motorunu  tanımlayan en temel özelliklerden biri..  Kısaltması IP ( Ingress Protection ) olan motor koruma sınıfı, bir elektrik motorunun gövdesinin sıvı ve katı parçacıklara ( Çevresel etmenlere ) karşı korunma miktarını göstermektedir ve ardarda gelen 2 rakamla ifade edilir. ( IP 54 gibi )
Bu rakamlardan ilki motorumuz katı parçacıklara karşı korunma miktarını, ikincisi ise sıvı parçacıklara karşı korunma miktarını gösterir. Sık sık karşımıza çıkan bu rakamların açıklamasına gelince, Devamını oku