Etiket arşivi emec dozaj pompası

ileErdem

Batch kontrol özellikli digital dozaj pompası

Emec MF serisi solenoid dozaj pompa
Emec
markasının “MF” serisi dijital solenoid dozaj pompaları bir çok farklı modda çalışabilirler. Bunlardan biri de batch kontrol sistemidir. Batch kontrol sistemi dozlanacak miktarın girilmesiyle başlayan ve bu miktar dozlandıktan sonra dozajın otomatik olarak durması esasına dayanan bir sistemdir. MF model pompalarda girilebilen 2 değer vardır. CC ( dozlanacak akışkan miktarı ) veya ST ( strok sayısı )  değerleri. Menüden batch kontrol modu seçildikten sonra çalışma biçiminin seçilmesi gerekir. 3 ayrı çalışma biçimi bulunmaktadır. Bunlar:

Devamını oku

ileadmin

Puls kontrollü kimyasal dozaj uygulaması

Dozaj sistemlerinde kullanılan diğer bir metot ise puls ile dozlamadır. Bu tip dozaj pompaları bir sayaç veya benzeri bir ekipman tarafından üretilen puls ile çalışır. Sayaçtan gelen her bir puls için dozaj pompası belli bir sayıda pompa diyaframını hareket ettirir(strok sayısı). Bu sayı pompa üzeriden bir çarpan olarak belirlenebileceği gibi bir bölen olarak ta belirlenebilir. Örneğin her puls için pompayı 10 kere diyaframı hareket ettirmesi için programlayabileceğimiz gibi, her 10 puls için sadece 1 kere diyaframı hareket ettirmesi(strok )için programlayabiliriz. Puls kontrollü pompalarda sabit debili pompalara göre çok daha hassas dozaj yapmak mümkündür çünkü geçen birim hacim sıvıya, ne kadar miktarda dozaj yapılabileceği otomatik olarak ayarlanarak, konsantrasyon sürekli sabit tutulabilir.

Devamını oku

ileadmin

Solenoid dozaj pompası diyafram ömrü

Müşterilerimizden zaman zaman duyduğumuz bu soru bizi bir hayli şaşırtıyor. Motorlu dozaj pompalarında diyafram; boyutu nedeniyle zaman içerisinde aşınabiliyor, esnekliğini yitirebiliyor. Bu nedenle basılan akışkanın aşındırıcılığı ve korozif etkisine göre 6 ayda bir, yılda bir, bazı uygulamalarda ise neredeyse 5 yılda bir diyaframı değiştirmek gerekiyor. Aynı şekilde düşük kaliteli manyetik dozaj pompalarında da diyaframların 3-6 ay gibi sürelerde değiştirildiğini müşterilerimizden duyuyoruz. Bu nedenle üzülerek solenoid dozaj pompalarında diyafram ömrünün bir satın alma kriteri haline geldiğini görüyoruz.

Devamını oku