Etiket arşivi dozaj pompaları

ileadmin

Otomatik gaz tahliye özellikli dozaj pompası

Klor dozajı uygulamalarında; kullanıcıların sık yaşadığı problemlerden biri pompa dozaj kafasında biriken klor gazını tahliye etmek için, dozaj kafası üzerindeki vanayı açmak zorunda kalmalarıdır. Her ne kadar klorun sıvıdan gaz haline geçişini azaltacak önlemler almak mümkün olsa da bu durumu tamamen ortadan kaldırmak ne yazık ki mümkün değildir. Klor gazı oluştukça sıvı klor konsantrasyonu azalacağından, bu olumsuz durumu asgari düzeye indirmek proses açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle klor depolama tankı ve pompa emiş hattını mümkün olduğu kadar kısa, korunaklı, direk güneş ışığı almayan ve dış ortam şartlarından izole dizayn etmek gerekmektedir.

Devamını oku

ileadmin

Puls kontrollü kimyasal dozaj uygulaması

Dozaj sistemlerinde kullanılan diğer bir metot ise puls ile dozlamadır. Bu tip dozaj pompaları bir sayaç veya benzeri bir ekipman tarafından üretilen puls ile çalışır. Sayaçtan gelen her bir puls için dozaj pompası belli bir sayıda pompa diyaframını hareket ettirir(strok sayısı). Bu sayı pompa üzeriden bir çarpan olarak belirlenebileceği gibi bir bölen olarak ta belirlenebilir. Örneğin her puls için pompayı 10 kere diyaframı hareket ettirmesi için programlayabileceğimiz gibi, her 10 puls için sadece 1 kere diyaframı hareket ettirmesi(strok )için programlayabiliriz. Puls kontrollü pompalarda sabit debili pompalara göre çok daha hassas dozaj yapmak mümkündür çünkü geçen birim hacim sıvıya, ne kadar miktarda dozaj yapılabileceği otomatik olarak ayarlanarak, konsantrasyon sürekli sabit tutulabilir.

Devamını oku

ileadmin

Solenoid dozaj pompası diyafram ömrü

Müşterilerimizden zaman zaman duyduğumuz bu soru bizi bir hayli şaşırtıyor. Motorlu dozaj pompalarında diyafram; boyutu nedeniyle zaman içerisinde aşınabiliyor, esnekliğini yitirebiliyor. Bu nedenle basılan akışkanın aşındırıcılığı ve korozif etkisine göre 6 ayda bir, yılda bir, bazı uygulamalarda ise neredeyse 5 yılda bir diyaframı değiştirmek gerekiyor. Aynı şekilde düşük kaliteli manyetik dozaj pompalarında da diyaframların 3-6 ay gibi sürelerde değiştirildiğini müşterilerimizden duyuyoruz. Bu nedenle üzülerek solenoid dozaj pompalarında diyafram ömrünün bir satın alma kriteri haline geldiğini görüyoruz.

Devamını oku